EXPOSITION : Cartes postales de la mer noire , photos de MATHIAS DEPARDON

mathşias

 

 

« Après une année agitée comme une mer déchaînée passée à couvrir les soulèvements du Moyen-Orient en 2011, Mathias Depardon part faire le tour de la Mer Noire pour renouer avec une photographie plus lyrique. Catharsis ambiguë. La poésie qui se dégage de cette déambulation de deux mois et cinq pays est râpeuse comme la région dont il a arpenté principalement les rivages. Les ciels sont dégagés mais leur horizon est grisé. Cette mer qui a sa lumière mais aussi son humeur, à laquelle elle doit son nom et sa réputation depuis que les premiers marchands se sont frottés à ses flots huileux.

Mathias Depardon a donc laissé les batailles de l’actualité pour retrouver celles, moins perceptibles, des orages menaçants, d’une région controversée qui est le théâtre de tensions depuis plusieurs siècles, d’une société d’hommes, d’une économie dont les creux cassent sur une population résiliente. Sa collection de cartes postales est un parcours en escales dont il nous envoie des bribes visuelles accompagnées de légendes détaillées.

Région délaissée, elle est pourtant au cœur d’enjeux politiques majeur qui ont depuis toujours contribué à dessiner sa culture rugueuse. C’est cette réalité complexe que Mathias Depardon a saisi avec l’acuité des mots et la mélancolie des images. » Laurence Cornet

 

Biographie de l’artiste

Né en 1980 à Nice,  Mathias Depardon étudie la communication et le journalisme à Bruxelles, avant de débuter comme photographe indépendant. Après un premier projet sur la thématique de l’immigration clandestine et plusieurs années à couvrir l’actualité Internationale Mathias s’installe en Turquie et se concentre sur la région et ses problématiques diverses. Il est lauréat de la Bourse du Talent 2011 pour son reportage « Au-delà des Frontières » exposé à l’Institut français Istanbul en 2013. Son travail est publié dans Le Monde MagazineNewsweek, The Sunday Times Magazine, Der Spiegel, L’Espresso, Elle, Télérama, Monocle, The New York Times et The Wall Street Journal. Ses photographies sont depuis peu incluses dans la collection de la Bibliothèque Nationale de France.

New Image

 

KARADENiZ’DEN KARTPOSTALLAR

 

Fransız fotoğrafçı Mathias Depardon’un objektifinden Karadeniz’in beş ülkesinden (Bulgaristan, Gürcistan, Rusya, Türkiye, Ukrayna,) fotoğraf sergisi « Karadeniz’den Kartpostallar » Mathias Depardon’un fotoğraf kareleri aracılığıyla karmaşık bir bölgenin gerçekliğini görsel olarak aktarıyor.

 

« 2011 yılında Ortadoğu’daki ayaklanmaları haber yaptığı, sert rüzgarlı denizleri aratmayan fırtınalı bir yılın ardından, Fransız fotoğrafçı Mathias Depardon daha şiirsel bir fotoğrafçılık için Karadeniz turuna çıktı. İki ay boyunca beş ülkede yaptığı gezilerden çıkan şiir, özellikle kıyılarını arşınladığı bölge gibi sert engebelerle dolu. Gökyüzü açık olsa da, ufuk dumanlı. Işık saçan ama bir o kadar nevi şahsına münhasır bu deniz, adını ve ününü haletiruhiyesine borçlu.

Mathias Depardon böylece güncel çatışmaları bırakarak, daha az fark edilebilir olanlara doğru yönelmiş oldu : tehditkar fırtınaların, birçok yüzyıldır farklı gerilimlerin merkezi olan ihtilaflı bir bölgenin, insan topluluklarının, metanetli halkının zorluklarına göğüs gerdiği ekonominin yarattığı çatışmalar… Depardon’un kartpostalları, detaylı resim altlarının eşlik ettiği görsel kırıntılar yolladığı çok etaplı bir güzergah.

Kendi haline bırakılmış olan bu bölge, aslında her zaman için farklı kültürünün oluşmasına katkı sağlayan önemli siyasi olayların merkezidir. Mathias Depardon, fotoğraflardaki hüzün ve kelimelerdeki keskinlik ile bizlere bu karmaşık gerçekliği aktarıyor. » Laurence Cornet

 

 

Sanatçının biyografisi :

1980 yılında Nice’te dünyaya gelen Mathias Depardon, bağımsız fotoğrafçı olarak çalışmaya başlamadan önce Brüksel’de iletişim ve gazetecilik okudu. Yasadışı göç konusunda ilk projesinin ardından uzun yıllar uluslararası gündemi takip eden Mathias Depardon daha sonra yerleştiği Türkiye’nin bölgesindeki farklı sorunsallarla ilgilendi. Depardon, 2013 yılında Fransız Kültür Merkezi’nde sergilenen « Sınırların Ötesinde » isimli röportajı ile Talent2011 Bursunu kazandı. Çalışması Le Monde Dergisi, Newsweek, Sunday Times Magazine, Der Spiegel, L’Espresso, Elle, Télérama, Monocle, New York Times ve Wall Street Journal’da yayınlandı. Sanatçının fotoğrafları kısa bir süre önce Fransa Devlet Kütüphanesi koleksiyonuna dahil edildi.

 

vernissage : jeudi 17 septembre à 19h / açılış : 17 Eylül Perşembe, 19:00

du 17 septembre au 12 novembre / 17 Eylül – 12 Kasım

Institut français / Fransız Kültür Merkezi

 

MD_BLACKSEAPOSTCARDS-23(1)

 

http://proof.nationalgeographic.com/2013/12/09/musings-mathias-depardons-postcards-from-the-sea/

 

http://www.colorsmagazine.com/blog/article/postcards-from-the-black-sea

 

http://www.gupmagazine.com/portfolios/black-sea-postcards